B-kategooria sõiduõpetaja
Pikivahest
Ökonoomne sõit
Jalakäia ja helkur
Jalakäijad ja helkurid: turvalisus tänavatel
Jalakäijad on tänavatel, kõnniteedel ja teeradadel tavaline vaatepilt. Sõidukite arvu suurenedes teedel muutub aga jalakäijate jaoks olulisemaks olla autojuhtidele nähtav. See kehtib eriti öösel, kui nähtavus on halvenenud, mistõttu on juhtidel raskem näha jalakäijaid ja jalakäijatel vastutulevat liiklust. Oma nähtavuse ja ohutuse suurendamiseks valivad paljud jalakäijad helkurite kandmise.
Helkurid on väikesed helkurid, mida saab kinnitada riiete, seljakottide või isegi kingade külge. Need peegeldavad esitulede valgust juhile tagasi, muutes jalakäija paremini nähtavaks. See võib aidata vältida õnnetusi, eriti öisel ajal, kui nähtavus on halvenenud. Helkureid on erineva kuju, suuruse ja värviga, nii et jalakäijad saavad valida endale ja riietusele sobivaima.
Saadaval on erinevat tüüpi helkurid, sealhulgas klambriga helkurid, külge õmmeldud helkurid ja helkurribad. Klambriga helkurid on populaarne valik, kuna neid on lihtne riietelt kinnitada ja eemaldada ning neid saab kinnitada seljakoti või rahakoti külge. Hea valik on ka pealeõmmeldud helkurid, kuna neid saab õmmelda otse riietele, mis vähendab nende mahakukkumist või kadumist. Helkurribasid saab kinnitada riiete, jalanõude või isegi ratta külge ning need on eriti kasulikud jalgratturitele, keda on vaja näha iga nurga alt.
Helkurid on jalakäijatele odav ja tõhus viis oma nähtavuse ja ohutuse suurendamiseks teedel. Need on eriti olulised lastele, kes ei pruugi alati olla teadlikud liikluse lähedal kõndimise ohtudest, ja eakatele inimestele, kellel võib olla vähenenud nägemine. Helkurite kandmine on samuti hea harjumus, mida saab arendada, kuna see aitab vältida õnnetusi ja hoida jalakäijaid ohutuna.
Kokkuvõtteks võib öelda, et helkurite kandmine aitab hoida jalakäijaid tänavatel ohutuna, eriti pimedal ajal, kui nähtavus on halvenenud. Saadaval on palju erinevat tüüpi helkureid, nii et igaüks leiab endale sobivaima. Tehes väikese investeeringu helkurisse, saavad jalakäijad suurendada oma nähtavust ja aidata ära hoida liiklusõnnetusi.
Mis asi on autokool?
Autokool on koolitusasutus, mis pakub õpilastele teadmisi ja oskusi, mida vajatakse sõiduki juhtimiseks turvaliselt ja vastutustundlikult. Autokoolides õpetatakse õpilastele mitte ainult teooriat, vaid ka praktilisi juhtimisoskusi, näiteks parkimist, liikumist tänavatel ja maanteel sõitmist.
Autokoolid pakuvad tavaliselt erinevaid kursusi, mis on suunatud erinevatele juhtidele, näiteks algajatele juhtidele, kellel pole varem sõidukit juhtinud, ja edasijõudnutele juhtidele, kes soovivad oma oskusi parandada. Kursused võivad sisaldada teooriaklasside ja praktilisi juhtimiskoormusi, mille eesmärk on anda õpilastele võimalus rakendada omandatud teadmisi reaalmaailma olukordades.
Autokoolis õpetatakse õpilastele ka ohutusnõudeid ja -reegleid, näiteks kiiruse piiranguid, seatud turvavarustuse kasutamist ja alkoholi mõju juhtimisoskustele. See on oluline, sest ohutu sõidukijuhtimine on üks kõige olulisemaid aspekte, mida tuleb juhtidel arvestada.
Autokoolid võivad pakkuda ka praktilisi juhtimiskoormusi, mis võimaldavad õpilastel saada reaalmaailma juhtimiskogemusi, näiteks parkimist, ristmikul sõitmist ja maanteel sõitmist. Praktilised juhtimiskoormused on väga olulised, sest need annavad õpilastele võimaluse rakendada omandatud teadmisi ja oskusi reaalsetes olukordades.
Lõpuks on autokoolide õpilastel võimalus läbida lõppeksami, mis hinnatakse nende teooria- ja praktiliste juhtimisoskuste alusel. Kui õpilane läbib lõppeksami edukalt, siis ta saab juhtimisõiguse ja võib hakata juhtima sõidukit turvaliselt ja vastutustundlikult.
Üldiselt on autokool hea võimalus inimestele, kes soovivad omandada teadmisi ja oskusi sõiduki juhtimiseks.
Transpordiameti kasutuses olevate eksamisõidukid
Kuna juht peab iseseisvalt hakkama saama, siis on abiks juhendi lugemine.
Allikas: https://transpordiamet.ee/soidueksam#eksamisoiduk
Foto: Transpordiamet
Millal on talverehvid kohustuslikud ja millal lubatud?
- Naastudega talverehvide kasutamine on lubatud 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, talviste teeolude esinemisel 1. oktoobrist kuni 30. aprillini.
- Talverehvide (st naast- või lamellrehvide) kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Sõltuvalt tegelikest ilmaoludest võib tulla ka erandeid. Näiteks 2019. aastal lubas Politsei juba 6. oktoobrist naastrehvidega sõita ning trahvi polnud vaja karta.
- Samuti on üleminek suverehvidele paindlik.
- Siiski, talverehvide (M+S, MS, M.S. või M&S tähistusega) kasutamine on nõutav ainult sõidukitel registrimassiga kuni 3500 kg. Sõltuvalt talviste tee- ja ilmastikuolude esinemisest võib talverehve mõnikord kasutada kuni 30. aprillini. Näiteks 2017. aastal lubati talverehvidega sõita isegi mai esimese nädala lõpuni, sest ilmad olid üsna talvised.
- Lamellrehvidega on lubatud sõita aastaringi.
Koolitused Pärnus
Koolitused Pärnus
Rohkem: http://www.mydrive.ee/parnu
Kuidas saada autokooli tervisetõend?
Tõend
väljastatakse B-kategooria juhtimisõigust omavale või taotlevale isikule
kümneks aastaks, kui arst ei otsusta lähtuvalt kontrollitava
isiku tervislikust seisundist lähtuvalt seda aega lühendada.
Autokooli
tervisetõend tuleb koolitajale esitada enne õpingute algust. Seda saab teha kas
paberkujul või digitaalselt. Autokool vajab tervisetõendi otsust (jah/ei), ehk
siis ainult esilehte. Selle saad välja printida või digitaalselt alla laadida
aadressilt www.digilugu.ee. Autokool ei säilita ega
hoiusta sinu tervise kohta käivaid andmeid ega tervisetõendit, vaid ainult
veendub tõendi olemasolus.
Kirjeldame siinkohal veidi
pikemalt kuidas saada tervisetõendit mootorsõiduki juhtimiseks.
Tervisetõendi väljastab kas
perearst või pereõde. Juhul kui sinu perearstil on pikk järjekord, siis võid
pöörduda ka mõne teise tervishoiuteenust pakkuva raviasutuse poole.
Tervisdeklaratsiooni täitmiseks tee nii:
·
leia veebileht digilugu.ee
·
sisene ID-kaardiga või mobiili-IDga
·
vajuta nupule
“Tervisetõendid”
·
vajuta nupule “Alusta tervisetõendi taotlemist”
·
tutvu selgitusega ja kliki nupule “Edasi”
·
vali kategooria (üks või mõlemad) ja vajuta nupule
“Edasi”
·
nüüd on kuvatud sinu terviseandmed, keri
lehekülg lõpuni ja vajuta nupule“Koosta tervisedeklaratsioon”
·
täida ära kõik vajalikud lahtrid ja vajuta
nupule “Allkirjastan”
·
sellega on tervisedeklaratsioon täidetud ja
nähtav tervishoiutöötajale digiloos
·
nüüd on e-tervisetõendi vormistamiseks vajalik
tervisedeklaratsioon valmis – kliki “Edasi”
Juhul kui puudub
võimalus elektroonset tervisedeklaratsiooni täita, siis paljude perearstide
juures saab deklaratsiooni paberversiooni täita ka kohapeal.
Arvestada tuleb, aga sellega, et sellisel juhul võib vastavalt teenusepakkuja
hinnakirjale lisanduda eraldi tasu. Deklaratsiooni ise täitmiseks saab välja
printida ka otse internetist Tervisedeklaratsioon
Mootorsõidukijuhi
tervisetõendi taotlemisel tuleb arsti juurde minemisel kaasa võtta:
·
isikut tõendav dokument (pass või ID-kaart)
·
juhiluba (kui olemas)
·
juhtimise ajal kasutatavad abivahendid (prillid,
kontaktläätsed, kuulmisaparaat, proteesid jms)
Kuna perearst võtab ka
vereanalüüsi, siis oleks vajalik kaks tundi enne vastuvõttu mitte süüa ega
juua.
Tervisekontroll on tasuline.
Tervisekontrolli eest tuleb tasuda ka juhul, kui vastuvõtu käigus ilmnevad vastunäidustused juhiloa saamiseks! Tavaliselt sellise otsuse korral tervisekontrolli tasu tagasi ei maksta.
Millal on lubatud kasutada suverehve 2022
Seadus reguleerib
Eestis on talverehvide kasutamine lubatud alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, kuid kui esineb talviseid tee-ja ilmastikuolusi, siis on lubatud kasutada talverehve kuni 30. aprillini. Talvisete tee- ja ilmastikuolude üle annab seadus igal autohile enda otsustada. Loe seadusest juurde siit!
Talverehvidega (naelrehvid) võib sõita kuni 30.aprillini (Lk. 58, Kood 507- juhul, kui esineb talviseid tee- ja ilmastikuolusi)
Talverehvidega (lamellrehvid) võib sõita aastaringi.
Talverehvide kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist
Suverehvidega võib sõita alates 01.märtsist
Suverehvid 2022 on lubatud 1. märtsist kuni 1. detsembrini !