Mille järgi valida autokooli, et saada endale B-kategooria juhiload?

15 Oktoober 2016 (19:27:30)

Täna on kindlasti oluliseks faktoriks hind. Me kõik soovime võimalikult palju saada ja võimalikult vähe maksta. See on normaalne, sest miks maksta rohkem, kui autokooli õppekava on sama, riiklikult määratud õppesõidukordade arv samuti. Tihti juhtub, et esmapilgul soodsana tunduv pakkumine kujuneb erinevate lisade tõttu lõpuks kallimaks lahenduseks kui sai planeeritud. Mida teha selleks, et juhiload saaks tehtud võimalikult odavalt?

Süvene pakkumisse. Mida see sisaldab ja millised võivad olla oodatud ja ootamatud lisakulud?

Kulud, milleta ei saa läbi, on kindlasti teooriaõpe ja autokooli õppesõidukorrad. Enamik autokoole pakub pakette, milles on sees nii teooriaõpe, õppesõidukorrad ja ka autokooli teooria- ning sõidueksam. Selleks, et autokoolis õppekavaga alustada, peab olema teil olemas tervisetõend perearstilt, mis kinnitab, et teie tervislik seisund lubab ja võimaldab autot juhtida. Hea tervislik seisund ei taga siiski teadmisi ja oskusi anda esmaabi, mistõttu peab iga autojuht läbima ka esmaabi kursuse. Väike, kuid siiski kulu, on ka õppesõiduplatsi kasutamine. Valdav enamik autokoole, mis pakub B-kategooria kursust, ei pane põhipaketti sisse õppesõiduplatsi kasutamist, kuna iga õpilase oskused ja vajadused platsisõiduks on erinevad. Mõnele piisab võib-olla vaid 15. minutist, samas kui mõni õpilane peab õppima platsisõitu oluliselt kauem. Riiklikult on määratud ära minimaalne õppesõidukordade arv, milleks on 21 sõidukorda. Kindlasti tasuks arvestada sellega, et varasema sõidukogemuseta 21 sõidukorda ei pruugi olla piisav. Kõik autokoolid pakuvad võimalust võtta juurde lisasõidukordi. Kui olete autokooli kursuse läbinud, sooritanud vajalikud eksamid, peaksite arvestama ka sellega, et Maanteeametisse eksamile minnes tuleb teil tasuda riigilõiv. Kui sooritate seal eksamid edukalt, väljastatakse teile esmane B-kategooria juhiluba. Esmase juhiloa puhul tuleb teil kahe aasta jooksul läbida lõppastme koolitus, et saada nn „täisload“.

Autokooli asukoht

Lisaks hinnale on kindlasti üks olulisemaid faktoreid autokooli asukoht. Kuna meil kõigil on aega ööpäevas 24 tundi, siis ei ole mõttekas ega otstarbekas sellest 2 tundi ööpäevas raisata autokooli minekuks ja tulekuks. Vali enda autokool nii, et sinna minek ja sealt tulek rööviks sinult võimalikult vähe aega. Säästetud aja saad kulutada hoopis paremini, näiteks iseseisvaks õppimiseks. Õige autokooli valik vähendab kindlasti teie kulusid ka transpordile. On suur vahe, kas sõidate autokooli kolme erineva ühistranspordiga või ühega. Või äkki võimaldab läheduses asuv autokool sinna minna jalgsi?

Õppesõiduautod

Kuna tehnika areneb suure kiirusega ja autondus pakub uudseid tehnoloogiaid sisuliselt iga päev, siis tasuks kindlasti õppida autokoolis, mille masinapark on värske. Kui olete juhiload saanud ja hakkate ise igapäevaselt liikluses osalema, siis ei tule tänapäevase masina kasutamiseks hakata ümberõpet teostama. Oluline roll on ka õpilase mugavuses. Soojal suvepäeval sujub õppesõit oluliselt paremini, kui istud uues ja mugavas õppesõiduautos.

Autokooli õppevorm ja lisavõimalused

Lisaks klassikalisele autokoolile pakub täna valdav enamik ka e-õpet. E-õpe on mõeldud inimestele, kes oma töö/kooli või muude kohustusete pärast ei saa osaleda õppetöös autokoolis tavakursuste raames. Lisaks erinevatele õppevormidele saab täna valida õppimiseks kas manuaal- või automaatkäigukasti.

Enne kui otsustad, mõtle:

  • Kas see pakkumine on ikka soodne?
  • Kas pakutav asukoht on sulle parim ja mugavaim?
  • Kas õppesõiduks sobib sulle ükskõik mis auto või soovid sõita värske autoga?
  • Kas pakutav õppevorm on sulle parim võimalikest?
  • Kas eelistad automaat- või manuaalkäigukasti?