B-kategooria sõiduõpetaja

Pikivahest

p/pikivahe.jpg
12 Märts 2023 (09:00:37)

Autodega sõites on distantsi hoidmine oluline mitmel põhjusel:

1. ohutus: Kui te sõidate teisele autole liiga lähedal, on kokkupõrke tõenäosus väga suur, kui ees sõitev juht äkki aeglustab kiirust. Autode vaheline kaugus aitab vältida õnnetusi ning annab suurema manööverdamisvõime ja võimaluse reageerida takistustele.

2. Tasakaalu säilitamine: Õige vahemaa hoidmine sõidukite vahel aitab vähendada ootamatute ja soovimatute manöövrite sagedust.

3. Kütusesääst: Iga kord, kui juht aeglustab ja hakkab uuesti sõitma, suureneb kütusekulu. Kui kõik juhid hoiavad üksteise vahel arvestatavat vahemaad, ei ole sagedane pidurdamine vajalik ja see toob kaasa kütuse kokkuhoiu.

Seetõttu on sõidukite vahelise vahemaa hoidmine üks olulisemaid aspekte ohutul ja tõhusal liiklemisel.

Ökonoomne sõit

a/auto.jpg
15 Veebruar 2023 (09:34:56)

Ökonoomne sõit on sõidustiil, mis keskendub kütusesäästlikkuse optimeerimisele, heitgaaside vähendamisele ja liiklusohutuse parandamisele. Ökosõidu eesmärk on vähendada sõidust tulenevat keskkonnamõju, säästes samal ajal kütust ja raha.

Keskkonnasäästlikud sõiduvõtted hõlmavad sujuvat kiirendamist ja aeglustamist, äkkpidurduste vältimist, liikluse ennetamist ja tarbetu tühikäigu vähendamist. Ökojuhid püüavad sõita ka ühtlase kiirusega, vältides kiiret kiirendamist ja suuri kiirusi, mis võivad kütusekulu suurendada. Lisaks hõlmab ökosõit sõiduki regulaarset hooldust, näiteks rehvirõhu kontrollimist ja soovitatud õliklassi kasutamist, et tagada sõiduki võimalikult tõhus töötamine.

Keskkonnasäästlikke sõiduvõtteid kasutades saavad juhid parandada kütusesäästlikkust, vähendada süsiniku jalajälge ja säästa raha kütusekuludelt. Ökonoomne sõit aitab vähendada ka liiklusummikuid, õhusaastet ja parandada liiklusohutust, edendades sujuvat ja prognoositavat sõidukäitumist.

Jalakäia ja helkur

p/photo1675804121__1_.jpeg
8 Veebruar 2023 (09:11:14)

Jalakäijad ja helkurid: turvalisus tänavatel

Jalakäijad on tänavatel, kõnniteedel ja teeradadel tavaline vaatepilt. Sõidukite arvu suurenedes teedel muutub aga jalakäijate jaoks olulisemaks olla autojuhtidele nähtav. See kehtib eriti öösel, kui nähtavus on halvenenud, mistõttu on juhtidel raskem näha jalakäijaid ja jalakäijatel vastutulevat liiklust. Oma nähtavuse ja ohutuse suurendamiseks valivad paljud jalakäijad helkurite kandmise.

Helkurid on väikesed helkurid, mida saab kinnitada riiete, seljakottide või isegi kingade külge. Need peegeldavad esitulede valgust juhile tagasi, muutes jalakäija paremini nähtavaks. See võib aidata vältida õnnetusi, eriti öisel ajal, kui nähtavus on halvenenud. Helkureid on erineva kuju, suuruse ja värviga, nii et jalakäijad saavad valida endale ja riietusele sobivaima.

Saadaval on erinevat tüüpi helkurid, sealhulgas klambriga helkurid, külge õmmeldud helkurid ja helkurribad. Klambriga helkurid on populaarne valik, kuna neid on lihtne riietelt kinnitada ja eemaldada ning neid saab kinnitada seljakoti või rahakoti külge. Hea valik on ka pealeõmmeldud helkurid, kuna neid saab õmmelda otse riietele, mis vähendab nende mahakukkumist või kadumist. Helkurribasid saab kinnitada riiete, jalanõude või isegi ratta külge ning need on eriti kasulikud jalgratturitele, keda on vaja näha iga nurga alt.

Helkurid on jalakäijatele odav ja tõhus viis oma nähtavuse ja ohutuse suurendamiseks teedel. Need on eriti olulised lastele, kes ei pruugi alati olla teadlikud liikluse lähedal kõndimise ohtudest, ja eakatele inimestele, kellel võib olla vähenenud nägemine. Helkurite kandmine on samuti hea harjumus, mida saab arendada, kuna see aitab vältida õnnetusi ja hoida jalakäijaid ohutuna.

Kokkuvõtteks võib öelda, et helkurite kandmine aitab hoida jalakäijaid tänavatel ohutuna, eriti pimedal ajal, kui nähtavus on halvenenud. Saadaval on palju erinevat tüüpi helkureid, nii et igaüks leiab endale sobivaima. Tehes väikese investeeringu helkurisse, saavad jalakäijad suurendada oma nähtavust ja aidata ära hoida liiklusõnnetusi.

Mis asi on autokool?

a/auto.jpeg
4 Veebruar 2023 (09:39:08)

Autokool on koolitusasutus, mis pakub õpilastele teadmisi ja oskusi, mida vajatakse sõiduki juhtimiseks turvaliselt ja vastutustundlikult. Autokoolides õpetatakse õpilastele mitte ainult teooriat, vaid ka praktilisi juhtimisoskusi, näiteks parkimist, liikumist tänavatel ja maanteel sõitmist.

Autokoolid pakuvad tavaliselt erinevaid kursusi, mis on suunatud erinevatele juhtidele, näiteks algajatele juhtidele, kellel pole varem sõidukit juhtinud, ja edasijõudnutele juhtidele, kes soovivad oma oskusi parandada. Kursused võivad sisaldada teooriaklasside ja praktilisi juhtimiskoormusi, mille eesmärk on anda õpilastele võimalus rakendada omandatud teadmisi reaalmaailma olukordades.

Autokoolis õpetatakse õpilastele ka ohutusnõudeid ja -reegleid, näiteks kiiruse piiranguid, seatud turvavarustuse kasutamist ja alkoholi mõju juhtimisoskustele. See on oluline, sest ohutu sõidukijuhtimine on üks kõige olulisemaid aspekte, mida tuleb juhtidel arvestada.

Autokoolid võivad pakkuda ka praktilisi juhtimiskoormusi, mis võimaldavad õpilastel saada reaalmaailma juhtimiskogemusi, näiteks parkimist, ristmikul sõitmist ja maanteel sõitmist. Praktilised juhtimiskoormused on väga olulised, sest need annavad õpilastele võimaluse rakendada omandatud teadmisi ja oskusi reaalsetes olukordades.

Lõpuks on autokoolide õpilastel võimalus läbida lõppeksami, mis hinnatakse nende teooria- ja praktiliste juhtimisoskuste alusel. Kui õpilane läbib lõppeksami edukalt, siis ta saab juhtimisõiguse ja võib hakata juhtima sõidukit turvaliselt ja vastutustundlikult.

Üldiselt on autokool hea võimalus inimestele, kes soovivad omandada teadmisi ja oskusi sõiduki juhtimiseks.

Transpordiameti kasutuses olevate eksamisõidukid

s/soidueksam-auto.png
8 November 2022 (07:48:44)
Transpordiameti kasutuses olevate eksamisõidukite kasutusjuhendit saate lugeda siit:

Kuna juht peab iseseisvalt hakkama saama, siis on abiks juhendi lugemine.

Allikas: https://transpordiamet.ee/soidueksam#eksamisoiduk
Foto: Transpordiamet

Millal on talverehvid kohustuslikud ja millal lubatud?

o/oie_FzG26LMP6drl.jpg
28 Oktoober 2022 (06:19:59)

  • Naastudega talverehvide kasutamine on lubatud 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, talviste teeolude esinemisel 1. oktoobrist kuni 30. aprillini. 
  • Talverehvide (st naast- või lamellrehvide) kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Sõltuvalt tegelikest ilmaoludest võib tulla ka erandeid. Näiteks 2019. aastal lubas Politsei juba 6. oktoobrist naastrehvidega sõita ning trahvi polnud vaja karta. 
  • Samuti on üleminek suverehvidele paindlik.
  • Siiski, talverehvide (M+S, MS, M.S. või M&S tähistusega) kasutamine on nõutav ainult sõidukitel registrimassiga kuni 3500 kg. Sõltuvalt talviste tee- ja ilmastikuolude esinemisest võib talverehve mõnikord kasutada  kuni 30. aprillini. Näiteks 2017. aastal lubati talverehvidega sõita isegi mai esimese nädala lõpuni, sest ilmad olid üsna talvised.
  • Lamellrehvidega on lubatud sõita aastaringi.

Allikas

Koolitused Pärnus

Koolitused Pärnus

Rohkem: http://www.mydrive.ee/parnu

Kuidas saada autokooli tervisetõend?

21 Juuni 2022 (06:44:59)

Tõend väljastatakse B-kategooria juhtimisõigust omavale või taotlevale isikule kümneks aastaks, kui arst ei otsusta lähtuvalt kontrollitava

isiku tervislikust seisundist lähtuvalt seda aega lühendada.

Autokooli tervisetõend tuleb koolitajale esitada enne õpingute algust. Seda saab teha kas paberkujul või digitaalselt. Autokool vajab tervisetõendi otsust (jah/ei), ehk siis ainult esilehte. Selle saad välja printida või digitaalselt alla laadida aadressilt www.digilugu.ee. Autokool ei säilita ega hoiusta sinu tervise kohta käivaid andmeid ega tervisetõendit, vaid ainult veendub tõendi olemasolus.

Kirjeldame siinkohal veidi pikemalt kuidas saada tervisetõendit mootorsõiduki juhtimiseks.

Tervisetõendi väljastab kas perearst või pereõde. Juhul kui sinu perearstil on pikk järjekord, siis võid pöörduda ka mõne teise tervishoiuteenust pakkuva raviasutuse poole.


Tervisdeklaratsiooni täitmiseks tee nii:

·        leia veebileht digilugu.ee

·         sisene ID-kaardiga või mobiili-IDga

·         vajuta nupule “Tervisetõendid”

·         vajuta nupule “Alusta tervisetõendi taotlemist”

·         tutvu selgitusega ja kliki nupule “Edasi”

·         vali kategooria (üks või mõlemad) ja vajuta nupule “Edasi”

·         nüüd on kuvatud sinu terviseandmed, keri lehekülg lõpuni ja vajuta nupule“Koosta tervisedeklaratsioon”

·         täida ära kõik vajalikud lahtrid ja vajuta nupule “Allkirjastan”

·         sellega on tervisedeklaratsioon täidetud ja nähtav tervishoiutöötajale digiloos

·         nüüd on e-tervisetõendi vormistamiseks vajalik tervisedeklaratsioon valmis – kliki “Edasi”

Juhul kui puudub võimalus elektroonset tervisedeklaratsiooni täita, siis paljude perearstide juures saab deklaratsiooni paberversiooni täita ka kohapeal.
Arvestada tuleb, aga sellega, et sellisel juhul võib vastavalt teenusepakkuja hinnakirjale lisanduda eraldi tasu. Deklaratsiooni ise täitmiseks saab välja
printida ka otse internetist 
Tervisedeklaratsioon

Mootorsõidukijuhi tervisetõendi taotlemisel tuleb arsti juurde minemisel  kaasa võtta:

·        isikut tõendav dokument (pass või ID-kaart)

·        juhiluba (kui olemas)

·        juhtimise ajal kasutatavad abivahendid (prillid, kontaktläätsed, kuulmisaparaat, proteesid jms)

Kuna perearst võtab ka vereanalüüsi, siis oleks vajalik kaks tundi enne vastuvõttu mitte süüa ega juua.

Tervisekontroll on tasuline.

Tervisekontrolli eest tuleb tasuda ka juhul, kui vastuvõtu käigus ilmnevad vastunäidustused juhiloa saamiseks! Tavaliselt sellise otsuse korral tervisekontrolli tasu tagasi ei maksta.

Millal on lubatud kasutada suverehve 2022

t/talveherv.jpeg
7 Mai 2022 (15:52:28)

Seadus reguleerib

Eestis on talverehvide kasutamine lubatud alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, kuid kui esineb talviseid tee-ja ilmastikuolusi, siis on lubatud kasutada talverehve kuni 30. aprillini. Talvisete tee- ja ilmastikuolude üle annab seadus igal autohile enda otsustada. Loe seadusest juurde siit!

 

Talverehvidega (naelrehvid) võib sõita kuni 30.aprillini   (Lk. 58, Kood 507- juhul, kui esineb talviseid tee- ja ilmastikuolusi)


Talverehvidega (lamellrehvid) võib sõita aastaringi.

Talverehvide kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist

 

Suverehvidega võib sõita alates 01.märtsist

 

Suverehvid 2022 on lubatud 1. märtsist kuni 1. detsembrini !

Head uut aastat!

1 Jaanuar 2022 (10:04:34)

Soovin head uut aastat!


_______________________

Lehed: 1 2 3 4 5 6 » »» Loe algusest